Halsizlik Neden Olur?

İşinizin aşırı performans gerektirmesi, koşuşturmanız, fiziksel yorgunluğunuz, aşırı efor sarf etmeniz gibi nedenler dışında, kendinizi sürekli bitkin, yorgun, uyuşuk, dikkati dağınık ve kayıtsız hissediyorsanız, “fiziksel veya zihinsel halsizlik” tanımına uyuyorsunuz demektir.

Merdiven çıkmak, bir şeyi sıkıca tutmak, alışveriş torbalarını taşımak size her zamankinden zor geliyorsa fiziksel, sabah yataktan kalkmak istememek, dikkati yoğunlaştıramamak, sürekli uykulu ve dalgın hissetmek ise zihinsel halsizliğin belirtileridir. Peki bu hissettiğimiz halsizlik neden olur?

Psikolojik Sebepler

İnsanın sevdiği birini kaybettikten sonra tuttuğu yas, aşırı alkol tüketimi, yaşadığı yeme bozuklukları, uyuşturucu madde kullanması, ev değiştirmesi, sahip olduğu kaygı, boşanması gibi nedenler kişide halsizliğe yol açar. Burada çözülmesi gereken şey belirti olan halsizlik değil, psikolojik çöküntüye neden olan sebeplerdir. İnsanın psikolojik problemlerinden arınıp sağlıklı ve düzenli bir hayata sahip olması halsizliği de kendiliğinden ortadan kaldıracaktır.

Özellikle insanların en çok yaşadığı psikolojik durum kontrol altına alınamayan strestir. Kararında bir stres insan hayatını renklendirir ancak aşırı stres kişinin yardım alması gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü kontrol edilemeyen stres birikir ve diğer psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Depresyon da halsizlik yaratan durumlardan biridir. Depresyon yaşayan bir kişide depresyonun doğası, ilaçları veya neden olduğu uykusuzluk halsizliğe yol açar.

Metabolizma ile ilgili olan sebepler

İnsanın geçirdiği hemen her türlü hastalık halsizliğe neden olabilir. Bunun yanı sıra ilaç kullanımı vücudu yorgun düşürebilir, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, iç salgı bezleri ile ilgili olan hastalıklar, uyku problemleri, enfeksiyonlar, vücuttaki vitamin ve mineral gibi kimyasalların eksikliği, menopoz da halsizliğe yol açan etkenlerdir.

Halsizliğe Karşı Ne Yapılabilir?

  • Düzenli ve yeterli uyku,
  • Sağlıklı beslenme,
  • Bol su tüketimi,
  • Düzenli spor,
  • Zihni ve bedeni rahatlatacak egzersizler,
  • Çalışma saatlerini düzenleme,
  • Aşırı stres yaratan gereksiz yüklerden kurtulma,
  • Hekim önerisi ile vitamin desteği,
  • Alkol ve nikotinden mümkün olduğunca uzak durmak

Halsizlik için hangi doktora gidilmeli?

Halsizliğe neden olan şartların tespiti için ilgili testleri yaptırmak üzere görünebileceğiniz alan iç hastalıklarıdır. Ancak fizyolojik rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sebeplerden dolayı da halsizlik hissedebilirsiniz. Fizyolojik olarak bir aksilik yok ise mutlaka bir psikiyatri doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz. Pskiyatristiniz gerekli gördüğü takdirse sizi bir psikoloğa da yönlendirebilir.

Bir Cevap Yazın